שיטות טיפול

מגוון שיטות הטיפול בהן משתמשים במרפאה שלנו

"לעיתים השילוב של גישות שונות בתוך אותו טיפול, מוליד את התוצאות הטובות ביותר"

דיקור

דיקור נקרא בלועזית אקופונקטורה (Acupuncture) ומורכב מהמילים הלטיניות Acus (מחט) ו-Pungere (לדקור).
בדיקור משתמשים במחטים חד פעמיות, דקות ביותר העשויות מפלדת אלחלד והינן בעובי של שערת אדם אשר מוחדרות לנקודות שונות בגוף האדם לאורך המרידיאניים, מסלולי זרימה של אנרגיה שהגוף שלנו מרושת בהם. המטפל מחדיר קלות את המחטים למספר נקודות לאורך המרידיאניים, תוך בחירת מספר נקודות שהקשר ביניהן או שילובן יסייע לריפוי המחלה או להקלה על התופעה עמה מתמודד המטופל.
הדיקור מסייע לכל בעיה רפואית ולתופעות דוגמת כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי גב, פריון, הריון, בעיות עיכול, השמנה, סוכרת, אלרגיות, דלקות, גיל המעבר, תמיכה במצבים אונקולוגיים, הפגת לחץ ומתח ולכל המעוניין לשמור על בריאות תקינה לאורך זמן.

צמחי מרפא

רפואת הצמחים מהווה חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית ומסייעת במניעת מחלות ובהתמודדות עמן.
צמחי מרפא הם תערובת של צמחים המרכיבות פורמולות צמחים; רוב פורמולות הצמחים מותאמות אישית למטופל, ולאחר האבחנה המבדלת המטפל בונה פורמולת צמחים על פי האבחון הרפואי ומצב המטופל.
את הצמחים ניתן להכין במספר אופנים; הרתחה: בבישול ביתי מרתיחים את הצמחים הטריים או היבשים ושתיה של הנוזל – 'תה הצמחים', אבקה: ייבוש הצמחים וטחינתם לאבקה מרוכזת שמערבבים עם מים ושותים, טינקטורה: תהליך בו הצמחים עברו מיצוי באלכוהול, טבליות: מבשלים את פורמולת הצמחים, מייבשים ויוצקים לתוך טבליות לבליעה. טיפול בצמחים יכול להינתן בשילוב עם דיקור או 'בפני עצמו' תלוי במטופל ובבעיה הרפואית.

מוקסה

מוקסה היא שיטת טיפול ברפואה סינית שמכינים מזן של צמח הלענה (ARTEMISIA VULGARIS) הידוע כצמח מרפא ובאמצעותו מפיקים חום בכדי לגרום לזרימה תקינה של צ'י ודם בגוף וכדי לחזק את הגוף. הצמח עובר עיבוד בצורות שונות, נדחס לתוך גליל דמויי סיגר העטוף בנייר ואז משתמשים בו כדי לחמם את אזורי הגוף שנפגעו. הלכה למעשה, מדליקים את 'הסיגר' בקצהו ומקרבים אותו לאזור בו רוצים לטפל בגוף מבלי לגעת בעור כאשר אופן החימום מתבצע בצורות שונות; חימום נקודה מסוימת מעל העור, חימום המחטים או חימום אזורים נרחבים של הגוף.
החימום, באמצעות המוקסה, מחזק ומניע את זרימת הדם והצ'י באזור בו מטפלים. הטיפול במוקסה הוא טיפול נעים כאשר מרגישים את חמימות המוקסה מתפשטת מעל המקום הכואב בגוף התורמת גם לתחושת רוגע ושלוה.

כוסות רוח

כוסות רוח הן כוסות העשויות מזכוכית, פלסטיק או סיליקון ומעוגלים בשפתותיהן בכדי לא לפצוע את עור המטופל.
הטיפול מתבצע באמצעות הנחת כוסות על אזור/י הכאב או בהלימה לתסמינים הרפואיים ויצירת וואקום המחדש את אנרגיית המקום ומאפשר לדם הזורם לרפא את האזור ועל ידי כך מסייע בריפוי של מגוון כאבים ומחלות דוגמת התכווצויות וכאבי שרירים הנובעים מהתקררות, טראומה, שיתוק, צינון, בעיות נשימה, התקררות ועוד. לאחר הטיפול, מטופלים מדווחים על הקלה משמעותית בכאב ושיפור בתסמינים, ואכן, לרוב, לאחר הטיפול תהיה הקלה משמעותית בנשימה ו/או ירידה משמעותית בכאב. הטיפול אינו כואב אך הוא מלווה באי נוחות קלה שלאחריו יש הקלה גדולה.

טאי צ'י

מבחינת הרפואה הסינית נחשב הטאי צ'י לכלי מרכזי לשמירה על הבריאות, איכות החיים ואיזון בין גוף ונפש. למעשה, טאי צ'י הוא אמנות לחימה סינית שהותאמה גם למטרות בריאותיות. טאי צי' הינו רצף של תנועות המשמש לחיזוק שרירי הגוף והפרקים ועובד על האיזון של כל הגוף ובייחוד חיזוק המפרקים. התרגול האיטי מגביר את זרימת הדם המסייע לתפקוד יעיל יותר, לחיזוק השרירים, לשיפור היציבה ושיווי המשקל ולחיזוק היכולות המנטליות. בנוסף, לטאי צ'י השפעה מיטבית על בעיות נשימה, מחזור הדם ומערכת העצבים- לחץ דם, מתח נפשי, בעיות עיכול ועוד. התרגול נעשה בתנועה איטית, זורמת, יפה ואלגנטית הנראה כריקוד איטי המבוצע מתוך ריכוז פנימי ומיקוד המחשבה.

צ'י קונג

צ'י קונג הוא סוג של פעילות גופנית הכולל תרגילי נשימה ומדיטציה לשיפור הבריאות. התרגול מורכב מתנועות מתוכננות ומדויקות שחוזרות על עצמן שמטרתו להזרים את הצ'י (אנרגיה) בגוף, על ידי הרפיה ונשימה עמוקה. צ'י קונג כולל מגוון רחב מאוד של תנועות ומבוצע בדרך כלל בתנועות רכות ועגולות ונמתחות במקצבים איטיים ומהירים תוך שימוש בטכניקות נשימה מיוחדות, שמטרתן, על פי הצ'י קונג, לאפשר לגוף לאסוף את סוגי האנרגיות שבו, למקדן או לפזרן. הצ'י קונג מכוון לשליטה והזנת הגוף בצ'י באמצעות חזרה מתמדת על תרגילי נשימה מבוקרת ותרגילי ריכוז מחשבה. להבדיל מטאי צ'י שהינו רצף של תנועות שעובד על האיזון של כל הגוף ובייחוד חיזוק המפרקים, הגמישות ושיווי המשקל, צ'י קונג הינו אוסף של תרגילי נשימה, תנועה ומדיטציה שמטרתם התמקדות וטיפול באיבר מסוים או במערכת אברים מסוימת ובכך משפר את המצב הבריאותי של המטופל.

טווינא

טווינא (משמעות: "למשוך ולתפוס") היא שיטת טיפול במגע שמקורה ברפואה הסינית המסורתית המבוססת על לחיצות ותנועות עיסוי לאורך מסלולי האנרגיה (מרידיאניים) בגוף. מטרת הטיפול היא להשיב לגוף את האיזון האנרגטי תוך החזרה של רקמות פגועות לפעילות תקינה באמצעות הזרמת הדם. הטיפול מתבצע בשכיבה ובלבוש מלא ומסייע, בין היתר, להפגת כאבים כאבי צוואר או גב, הפרעות במערכת העיכול, כאבי ראש, מתח נפשי ועוד. המטפל משתמש בכפות הידיים ובאצבעות בטכניקות שונות של לחיצות מהירות, תפיסה, משיכה ונענוע של אזורים בגוף המטופל במטרה להניע את האנרגיה לאורך מסלולי זרימת האנרגיה – המרידיאניים וע"י כך מקל על כאבים, משחרר שרירים תפוסים, ופותח חסימות ותקיעויות בגוף.

תזונה

בריאות איתנה מתחילה בתזונה נבונה. על פי הרפואה הסינית, שמירה על איזון ותפקוד תקין של הגוף קשורים למזון שאנו מכניסים לגופנו. תהליך החלמה דורש, בין היתר, צריכת מרכיבי מזון בריאים וטבעיים הדרושים לתפקודו התקין של הגוף. הערכים התזונתיים שנמצאים בגידולי הטבע השונים מלאים בסגולות רפואיות אשר משמשים כמרכיב מרכזי בתהליך הריפוי. התזונה נבנית על פי עקרונות הרפואה הסינית; יין ויאנג וחמשת היסודות (מים, עץ, אש, אדמה מתכת) לפי עונות השנה, המחלה ומבנה הגוף של המטופל. תזונה צריך להתאים למטופל; אבחון המטופל ובדיקה האם הוא במצב של עודף או חסר, סובל מחום או קור, מה יותר דומיננטי אצלו היין או היאנג ואיזה אלמנט מתוך חמשת היסודות יותר שולט אצלו, ואז מתאימים למטופל מזון שמטרתו לאזן את המצב שבו הוא נמצא.

דילוג לתוכן