אונקולוגיה

7 דברים חיוביים בהחלמה מסרטן

בואו להכיר את שבעת העקרונות המהותיים והמשמעותיים
מתוך הרפואה הסינית, שמסייעים לחולים אונקולוגיים בתהליך ההחלמה,
ולקבל מענה לשאלות נפוצות על הטיפול האינטגרטיבי לחולים אונקולוגיים.
זה כבר 25 שנה שאני פוגש את מטופליי באחד הצמתים המשמעותיים בחייהם,
כאשר הם נלחמים במחלת הסרטן.

"אתה מנצח את הסרטן בדרך שבה אתה חי"

אילו תעצומות נפש נדרשים מהם כאשר הם יוצאים למלחמה הזו – המלחמה על החיים, המלחמה על עצמם. פרק ההחלמה נוגע לכל תחום הקשור לגופם, נפשם, משפחתם, סביבתם ועבודתם ועל כן רבים מהמחלימים חווים זאת כפרק משנה חיים. הכוחות הפיזיים ותעצומות הנפש הנדרשים להתמודדות מסוג זה הם אדירים, וחולי סרטן זקוקים לכל טיפול רפואי מקצועי, תמיכה, הקלה וחיזוק בתהליך הזה.

ההיכרות שלי עם מחלת הסרטן כמטפל וכאיש מקצוע נטעו בי את הידיעה הברורה שמלווה אותי כבר יותר מ-25 שנה: הרפואה הסינית יודעת לטפל ולתמוך בחולה האונקולוגי ומציעה לו טיפול רפואי ההולך 'יד ביד' עם הטיפול של הרפואה המערבית. מרגע גילוי המחלה, חולה סרטן, יוצא למסע אישי הנוגע בכל רבדי חייו. לרפואה הסינית כלים מקצועיים ייחודיים ללוות אותך במסע המאתגר ולהוות נדבך משמעותי בדרך להחלמה המיוחלת. אשמח להכיר לכם את הרפואה הסינית באמצעות שבעה עקרונות שמסייעים לחולים אונקולוגיים בתהליך ההחלמה.

אנרגיה זה צ'י

הנחת היסוד של הרפואה הסינית היא שבגוף שלנו זורמת אנרגיה (צ'י) והיא הכוח שמניע אותנו ושמכניס בנו חיות. פגיעה בזרימת האנרגיה עלולה להוביל למחלות רבות כמו גם למחלת הסרטן והיא מאפיינת את כלל המטופלים. לא משנה באיזה שלב מגיעים אליי חולי סרטן, בין אם בשלב האבחנה, תוך כדי הטיפולים או לאחריהם – המטרה הטיפולית תהיה זהה: לשחרר את האנרגיה העצורה באיבר/ים הפגוע/ים ולאפשר את חיזוק ובניית הגוף בזכות זרימה חלקה ומאוזנת. יחד עם זאת, הטיפול עצמו לא יהיה זהה, והוא יותאם אישית לכל מטופל בהתבסס על האבחון הרפואי והיכרות עם מצבו האישי, הפיזי והנפשי של כל מטופל. זרימת הצ'י הוא אחד המשאבים החשובים ביותר להחלמה ממחלת הסרטן. כמטפל, אני מסייע למטופל האונקולוגי להתמודד עם המחלה באמצעות יצירת משאבי אנרגיה טובים יותר לטובת ההחלמה בטווח הקרוב ובטווח הרחוק.

בין 'חוסן' ל'חוזק'

ביחס בין המילה "חוסן" לבין המילה "חוזק" – טמון "הקסם" של הרפואה הסינית. החוסן של המטופל תלוי בכמה חזק הוא, ולהיפך.
הרפואה הסינית מסייעת למטופלים לצאת מהמעגל של חולשת גופם שגורמת לחולשת רוחם (וחוזר חלילה). טיפול ברפואה סינית מאפשר לגוף לקבל את המשאב הנחוץ ביותר לתקופת ההחלמה: כוח. כוח הגוף להתחזק וכוח הנפש להתעצם, על מנת לאפשר למטופל למצוא ולמצות את הכוחות הנדרשים לו בתהליך ההחלמה שבו הוא נמצא. הרפואה הסינית מסייעת למטופל בשני מישורים: הקלה ומזור בתהליכי ההחלמה הפיזיים ובמקביל זרימה ושחרור של אנרגיה הנדרשת לטובת השינוי הפנימי, התודעתי והמחשבתי – בכך מאפשר לגוף להחלים ול'רוח האדם' להתעצם.

קל להרוס. חשוב יותר לבנות

במילים פשוטות, אפשר לומר שחלק בלתי נפרד מהטיפול הקונבנציונאלי במחלת הסרטן הוא הרס של התאים הסרטניים בגוף, שמתחלקים במהירות ובאופן לא מבוקר ועל הדרך גורמים להרס קטסטרופלי של תאים בריאים לחלוטין.
בשל כך, בשלב הזה הגוף מתקשה לחדש את עצמו ותאים רבים נפגעים בניסיון להשתקם. חלק לא מבוטל מתהליך ההחלמה הוא דווקא בהתמודדות של הגוף בבנייתו המחודשת. אני יכול להעיד 'ממרום ניסיוני' ומליווי של אלפי מטופלים אונקולוגיים: השנים הראשונות הן הקריטיות ביותר להחלמה והרפואה הסינית מאפשרת לשמור על הרמה הפיזית של המטופל, משלב האבחון לשלב הטיפול (על כל סוגיו: כימותרפי, ביולוגי, אימונותרפיה והקרנות) ועד לשלב של נסיגת המחלה, בו המטופל עדיין מוגדר "חולה סרטן". הרפואה הסינית, בונה – לא הורסת.

כולם מרוויחים: Gain-Gain

לא הייתי ממליץ לוותר על הטיפול של הרפואה המערבית במיגור מחלת הסרטן.
יחד עם זאת, הטיפולים המערביים הם בבחינת 'אליה וקוץ בה' ובד"כ מביאים איתם שורה של תופעות לוואי: יובש בפה, נשירה, נימול ועצבוב (נירופתיה), גלי חום, בחילות והקאות (ובעיות במערכת העיכול בכלל), בעיות קרישה, כאבי פרקים, גלי חום, ירידה בתפקוד המערכת החיסונית, עייפות כרונית ועוד. ברוב הפעמים, לרפואה המערבית אין פתרונות לתופעות הללו והמטופל נאלץ 'להשלים עם המחיר' של תופעות הלוואי בתמורה להחלמתו מהמחלה. זהו יתרונה ויופייה של הרפואה הסינית הנותנת מענה ישיר לתופעות הללו ומאפשרת למטופל האונקולוגי איכות חיים טובה יותר על אף המחלה. זה מה שנקרא Gain-Gain -המקום שבו כולם מרוויחים.

אחד על אחד

הרפואה הסינית מטפלת בחולה האונקולוגי ובכך משפיעה על מחלת הסרטן ומסייעת לחולה בתמיכה, בהקלה ובכוחות להמשיך ולהתמודד. זוהי תמיכה שלא מבוססת על "שיחות נפש" ואינה משמשת כתחליף לפסיכולוג, אלא על מדע, ידע וניסיון (כמו כל רפואה), שנחוצה כל-כך בדרך להחלמה. איכות הטיפול נקבעת, בין היתר, ביכולת לאפשר למטופל לקבל מענה רפואי אישי ככל האפשר, הן ברמת הטיפול המקצועי, והן ברמת היחס וההיכרות. כאיש מקצוע החי גם בעולם הרפואה הציבורית, אני רואה את ההשקעה והיחס המדהימים של הצוותים הרפואיים, אך גם את המגבלות שהמערכת מאלצת אותם להתמודד איתן. תהליך ההחלמה כולל מרכיבים פיזיים, שהרפואה הסינית נותנת להם מענה ראוי ובכך היא גם מסייעת לתהליך האישי והרוחני – שאין אחד שלא עובר כחלק מתהליך ההחלמה. הטיפול במרפאה שלי מאפשר לי להכיר את המטופלים שלי יותר לעומק ולתת שירות וטיפול של 'אחד על אחד'.

לבחור בחיים

הבחירה בחיים היא עוצמתית בכוחה. ההתגייסות הפנימית וחסרת המעצורים, שאנחנו מוצאים בתוכנו ברגעי משבר ובצמתים קשים, היא בעלת כוח החלמה המצליחה להשפיע "ולדבק" גם את האחרים סביב חולה הסרטן. הרפואה הסינית בנויה כולה סביב הכוח הזה, מאמינה בו, ופועלת על מנת לאפשר לו להתחזק עוד ועוד, על מנת שהבחירה תהיה אפשרית, שהאתגר יהיה קל יותר, ושהגוף ישרת את האדם שבחר למצוא את הכוחות הטמונים בו להיאבק ולהבריא. הרפואה הסינית מטפלת בתחלואי הגוף ובתחלואי הנפש מתוך ההבנה בתלות ההדדית בין השניים. כוח 'הבחירה בחיים' שהמטופל מוציא מתוכו כחלק מהמאבק במחלה הוא משמעותי ביותר בתהליך הריפוי והרפואה הסינית מחזקת ומעצימה את הכוח הזה לרווחת המטופל ובריאותו.

עידן ה 'גם וגם'

מדהים לראות את המהפכה שעברה הרפואה המערבית הקונבנציונלית בשנים האחרונות. כאחד שחווה, נכח והיה מעורב בשינויים הללו מקרוב, בתוך ומחוץ למערכת הבריאות הציבורית והמערבית במשך שנים – אני מרגיש את הסיפוק שבשליחות שלי מדי יום. יותר ויותר חולים אונקולוגיים מודעים למעורבות שלהם בתהליך ההחלמה ומשלבים בו טיפולים תומכים, משלימים ומרפאים שהרפואה הסינית יודעת לתת להם מענה. אנחנו חיים בעידן שבו יותר ויותר מרכזים רפואיים, בארץ ובעולם, מכירים בצורך לשלב כוחות עם הרפואה הסינית בתהליך ההחלמה של המטופלים האונקולוגיים (מה שנקרא – טיפול אינטגרטיבי) לרווחת המטופלים ולהחלמתם.

האגרסביות של הטיפול המערבי מחד בשילוב עם הגישה המאזנת של הרפואה הסינית מאידך, מאפשרים לתת לחולה האונקולוגי את הטיפול האופטימלי ולהעניק לו מעטפת תמיכה הוליסטית כדי למקסם את הסיכוי להחלמה שלמה. נגמרו הימים של 'או-או' – היום אנחנו בעידן ה 'גם וגם' – כמו שאמר וורן בניס "אף אחד מאתנו לא חכם – כמו כולנו יחד".

במקום סיכום: הזמנה לעשות את המקסימום

אני מזמין אותך ליצור עמי קשר, לשוחח ולהכיר מעט יותר, על מנת שנצא יחד למסע של החלמה ושל בחירה בחיים. כמטפל, אני מכיר בתרומה המקצועית של הרפואה הסינית בתהליך ההחלמה שלך, ואני יודע שנצא מהתהליך הזה בריאים יותר. זכרו – ההחלמה טמונה בכם – בבחירות שלכם ובמה שאתם מוכנים לעשות למען בריאותכם.

כיצד הרפואה הסינית מסייעת למטופל האונקולוגי? 

שלב האבחון
תופעות לוואי של כימותרפיה והקרנות
למנותחים
לאחר סיום הטיפולים‍ המערביים

כיצד הרפואה הסינית מסייעת למטופל האונקולוגי?

שלב האבחון
תופעות לוואי של כימותרפיה והקרנות
למנותחים
לאחר סיום הטיפולים‍ המערביים

שאלות ותשובות

הרפואה הסינית מאמינה שסרטן נגרם כתוצאה מתקיעות ממושכת של זרימת אנרגיה בגוף וכתוצאה מכך נוצרת הצטברות של רעלים, חום ולחות אשר בסופו של דבר הופכים לגידול סרטני.

הטיפול ניתן על פי אבחנה מבדלת ובהתאם למצבו של המטופל:

 שלב האבחון: כשמטופל מקבל אבחנה מערבית של סרטן מטרת הטיפול ברפואה סינית הינה לחזק את מערכת החיסון להילחם בתאים הסרטניים וכן לחזק אותו לקראת הטיפולים המערביים (ובמקביל להם) על מנת שיוכל להתמודד בצורה הטובה ביותר עם תופעות הלוואי הצפויות. למעשה, אחת מהבעיות המרכזיות של חולי סרטן היא שמערכת החיסון שלהם לא מזהה את התאים הסרטניים ככאלה ולכן גם לא מצליחה למגר אותם.

השלב הטיפולי: בזמן הטיפול המערבי, בין אם הוא כימי, ביולוגי, הקרנות או ניתוח, מטרת הטיפול ברפואה סינית הינה לחזק את הגוף, לתמוך בטיפול המערבי ולהפחית למינימום את תופעות הלוואי המשמעותיות שנגרמות או להעלים אותן.

שלב נסיגת המחלה: מסיום הטיפול המערבי, הטיפול ברפואה סינית מתמקד בחיזוק הגוף ובמניעה של הישנות המחלה.

שלב סופני: במצב של מחלה סופנית מטרת הטיפול של הרפואה הסינית היא לאפשר למטופל לעזוב את העולם הזה ברוגע ומתוך קבלה והשלמה – גם למות – צריך לדעת איך.

אני מטפל ברפואה סינית 25 שנה, וב 15 שנים האחרונות אני מטפל בעיקר בחולים אונקולוגיים. מניסיוני אני יכול לומר שהרפואה הסינית יכולה לטפל בחולים אונקולוגיים בכל סוגי הסרטן ובשלבים השונים של המחלה.

לרפואה הסינית יתרונות רבים לחולי סרטן הבאים לידי ביטוי בשלושה רבדים:

טיפול בתופעות לוואי: הקלה בהתמודדות עם תופעות הלוואי הרבות שמגיעות עם הטיפול הקונבנציונאלי או הסרתן.

חיזוק פיזי ורגשי: חיזוק הגוף ומערכת החיסון בהתמודדות עם המחלה ותמיכה משמעותית בהתמודדות הנפשית של המטופל עם החרדות ותחושת ההישרדותיות שמלווה את החולה בתהליך ההחלמה.

טיפול מניעתי: מניעה של התפשטות המחלה, האטה, וחלילה הישנות שלה.

בהתאם לאבחנה מבדלת ולהיכרות עם המטופל, יוצע לו\לה טיפולים שונים מעולם הרפואה הסינית:

  1. דיקור.
  2. צמחי מרפא (מינרלים וצמחים) אנטי סרטניים, הנלחמים בגידול, וכאלה התורמים לחיזוק הגוף ומערכת החיסון.
  3. תזונה לפי עקרונות הרפואה הסינית
  4. המלצות לשינויים באורח החיים – בעיקר פעילות גופנית, תרגילי נשימה ותנועה

השאלה מה מרפא את הסרטן. חשוב לדעת שהרפואה הסינית אמנם לא מעלימה סרטן, אך היא בהחלט מסייעת לגוף להיות חזק יותר ובעל יכולות להילחם בו. לכן אני מאמין בשילוב בין הטיפולים: הרפואה המערבית יחד עם התמיכה המסייעת באופן מוכח בתהליך הלחימה בסרטן וההחלמה ממנו – שקיימים ברפואה הסינית.

כאחד ששימש בעבר כראש תחום הרפואה הסינית במכון האונקולוגי במרכז הרפואי שיבא תל השומר ומטפל כיום במחלקה הגינקו- אונקולוגית בבית חולים זה ובקליניקה הפרטית, אני רואה על בסיס יומי כיצד הרפואה הסינית תומכת, מחזקת ומעצימה את המטופלים ומסייעת להם להילחם במחלה באנרגיה חזקה יותר, בהתמודדות נפשית חסינה יותר ובתהליך קל ומהיר יותר ובכך מנצחים אותה!

ממש לא – ההפך הוא הנכון. העובדה היא שיותר ויותר בתי חולים ומרכזי טיפול ברחבי העולם ובישראל מכירים בחשיבות הטיפול האינטגרטיבי ומציעים אותו למטופליהם כדבר שבשגרה. אונקולוגים הטוענים שרפואה סינית יכולה להזיק למטופל או לטיפול המערבי לא מכירים את הרפואה הסינית ותרומתה  הייחודית להחלמת המטופל ולא מעודכנים במגמות הטיפול האינטגרטיביות במחלת הסרטן המקובלות היום בכל העולם.

משנות ניסיוני הרבות, הטיפול המשולב של רפואה סינית ורפואה מערבית – מעצים, משפר ומקצר את ההחלמה מסרטן, לרבות הקטנת הגידול עד להיעלמותו.

מיידית. בכל טיפול ברפואה סינית יש את האפקט המיידי וכמובן שישנה השפעה מצטברת וחיזוק לאורך זמן .

דיקור – השפעה מיידית.

צמחי מרפא סיניים – לאורך זמן.

תזונה  – לאורך זמן.

אני מזמין אותך לבקר בעמוד האודות ולהכיר את ההתמחויות והניסיון הקליני המצטבר בטיפול בחולים אונקולוגיים, לרבות עבודה של למעלה מ-15 שנה עם חולי סרטן בבתי חולים ברחבי העולם, בבית החולים תל השומר בישראל ובקליניקה הפרטית שלי. ההכשרה האקדמית הייחודית שלי כוללת שהות של מספר שנים בארצות הברית לצורך לימודי תואר שלישי קליני ברפואה סינית (DAOM) עם התמחות באונקולוגיה באחת האוניברסיטאות היוקרתיות בתחום – אוניברסיטת באסטיר (Bastyr University) והתמחויות במרכזי סרטן מובילים בארצות הברית ובסין.

בעיקרון אין תופעות לוואי. בנקודת הדיקור תיתכן אדמומיות או רגישות ולצמחים יש בדרך כלל טעם דומיננטי שמתרגלים אליו עם הזמן. אך פרקטיקה של ניסיון ומקצועיות מורידה את המקרים הללו לכמעט אפס.

טיפול ראשון: כולל אבחנה מבדלת וטיפול ונמשך בין שעה לשעה וחצי.

טיפול עוקב: משך הטיפול נע בין ארבעים דקות לשעה – תלוי בצרכים ובמצבו של המטופל.

תדירות הטיפולים משתנה ותלויה במצב הרפואי של המטופל ובצרכים שלו באותה נקודת זמן.

הטיפול מלווה את המטופל לאורך כל הטיפול הקונבנציונאלי אך יכול גם להמשך לאורך תקופת ההחלמה והבנייה של הגוף מחדש. הבחירה בכל מקרה היא של המטופל – אני יכול להמליץ מקצועית על מידת הליווי והתדירות הנדרשת לטיפול.

האמת, הרגע הזה יכול להיות מעולה כדי להתחיל. קבעו שיחת היכרות ללא התחייבות.

דילוג לתוכן