Picture of ד"ר בעז הופמן

ד"ר בעז הופמן

אונקולוגיה

7 דברים חיוביים בהחלמה מסרטן

בואו להכיר את שבעת העקרונות המהותיים והמשמעותיים מתוך הרפואה הסינית, שמסייעים לחולים אונקולוגיים בתהליך ההחלמה, ולקבל מענה לשאלות נפוצות על הטיפול האינטגרטיבי לחולים אונקולוגיים.

אני מטפל ברפואה סינית מעל 25 שנה, וב-15 שנים האחרונות אני מטפל בעיקר בחולים אונקולוגיים. מניסיוני אני יכול לומר שהרפואה הסינית יכולה לטפל בחולים אונקולוגיים בכל סוגי הסרטן ובשלבים השונים של המחלה.

 

אילו תעצומות נפש נדרשים מהם כאשר הם יוצאים למלחמה הזו – המלחמה על החיים, המלחמה על עצמם. פרק ההחלמה נוגע לכל תחום הקשור לגופם, נפשם, משפחתם, סביבתם ועבודתם ועל כן רבים מהמחלימים חווים זאת כפרק משנה חיים. הכוחות הפיזיים ותעצומות הנפש הנדרשים להתמודדות מסוג זה הם אדירים, וחולי סרטן זקוקים לכל טיפול רפואי מקצועי, תמיכה, הקלה וחיזוק בתהליך הזה.

ההיכרות שלי עם מחלת הסרטן כמטפל וכאיש מקצוע נטעו בי את הידיעה הברורה שמלווה אותי כבר יותר מ-25 שנה: הרפואה הסינית יודעת לטפל ולתמוך בחולה האונקולוגי ומציעה לו טיפול רפואי ההולך 'יד ביד' עם הטיפול של הרפואה המערבית. מרגע גילוי המחלה, חולה סרטן, יוצא למסע אישי הנוגע בכל רבדי חייו. לרפואה הסינית כלים מקצועיים ייחודיים ללוות אותך במסע המאתגר ולהוות נדבך משמעותי בדרך להחלמה המיוחלת. אשמח להכיר לכם את הרפואה הסינית באמצעות שבעה עקרונות שמסייעים לחולים אונקולוגיים בתהליך ההחלמה.

אנרגיה זה צ'י
הנחת היסוד של הרפואה הסינית היא שבגוף שלנו זורמת אנרגיה (צ’י) והיא הכוח שמניע אותנו ושמכניס בנו חיות.

פגיעה בזרימת האנרגיה עלולה להוביל למחלות רבות, כמו גם למחלת הסרטן, והיא מאפיינת את כלל המטופלים. לא משנה באיזה שלב מגיעים אליי חולי סרטן, בין אם בשלב האבחנה, תוך כדי הטיפולים או לאחריהם – המטרה הטיפולית תהיה זהה: לשחרר את האנרגיה העצורה באיבר/ים הפגוע/ים ולאפשר את חיזוק ובניית הגוף בזכות זרימה חלקה ומאוזנת. יחד עם זאת, הטיפול עצמו לא יהיה זהה, והוא יותאם אישית לכל מטופל בהתבסס על האבחון הרפואי והיכרות עם מצבו האישי, הפיזי והנפשי של כל מטופל. זרימת הצ’י הוא אחד המשאבים החשובים ביותר להחלמה ממחלת הסרטן. כמטפל, אני מסייע לחולה האונקולוגי להתמודד עם המחלה באמצעות יצירת משאבי אנרגיה טובים יותר לטובת ההחלמה בטווח הקרוב ובטווח הרחוק.

בין ‘חוסן’ ל’חוזק’

ביחס בין המילה “חוסן” לבין המילה “חוזק” – טמון “הקסם” של הרפואה הסינית. החוסן של המטופל תלוי בכמה חזק הוא, ולהיפך.
הרפואה הסינית מסייעת למטופלים לצאת מהמעגל של חולשת גופם שגורמת לחולשת רוחם (וחוזר חלילה). טיפול ברפואה סינית מאפשר לגוף לקבל את המשאב הנחוץ ביותר לתקופת ההחלמה: כוח. כוח הגוף להתחזק וכוח הנפש להתעצם, על מנת לאפשר למטופל למצוא ולמצות את הכוחות הנדרשים לו בתהליך ההחלמה שבו הוא נמצא. הרפואה הסינית מסייעת למטופל בשני מישורים: הקלה ומזור בתהליכי ההחלמה הפיזיים ובמקביל זרימה ושחרור של אנרגיה הנדרשת לטובת השינוי הפנימי, התודעתי והמחשבתי – בכך מאפשר לגוף להחלים ול’רוח האדם’ להתעצם.

קל להרוס. חשוב יותר לבנות

במילים פשוטות, אפשר לומר שחלק בלתי נפרד מהטיפול הקונבנציונאלי במחלת הסרטן הוא הרס של התאים הסרטניים בגוף, שמתחלקים במהירות ובאופן לא מבוקר, ועל הדרך גורמים להרס קטסטרופלי של תאים בריאים לחלוטין.
בשל כך, בשלב הזה הגוף מתקשה לחדש את עצמו ותאים רבים נפגעים בניסיון להשתקם. חלק לא מבוטל מתהליך ההחלמה הוא דווקא בהתמודדות של הגוף בבנייתו המחודשת. אני יכול להעיד ‘ממרום ניסיוני’ ומליווי של אלפי מטופלים אונקולוגיים: השנים הראשונות הן הקריטיות ביותר להחלמה והרפואה הסינית מאפשרת לשמור על הרמה הפיזית של המטופל, משלב האבחון לשלב הטיפול (על כל סוגיו: כימותרפי, ביולוגי, אימונותרפיה והקרנות) ועד לשלב של נסיגת המחלה, בו המטופל עדיין מוגדר “חולה סרטן”. הרפואה הסינית, בונה – לא הורסת.

כולם מרוויחים: Gain-Gain

לא הייתי ממליץ לוותר על הטיפול של הרפואה המערבית במיגור מחלת הסרטן.
יחד עם זאת, הטיפולים המערביים הם בבחינת 'אליה וקוץ בה' ובד"כ מביאים איתם שורה של תופעות לוואי: יובש בפה, נשירה, נימול ועצבוב (נירופתיה), גלי חום, בחילות והקאות (ובעיות במערכת העיכול בכלל), בעיות קרישה, כאבי פרקים, גלי חום, ירידה בתפקוד המערכת החיסונית, עייפות כרונית ועוד. ברוב הפעמים, לרפואה המערבית אין פתרונות לתופעות הללו והמטופל נאלץ 'להשלים עם המחיר' של תופעות הלוואי בתמורה להחלמתו מהמחלה. זהו יתרונה ויופייה של הרפואה הסינית הנותנת מענה ישיר לתופעות הללו ומאפשרת למטופל האונקולוגי איכות חיים טובה יותר על אף המחלה. זה מה שנקרא Gain-Gain -המקום שבו כולם מרוויחים.

אחד על אחד

הרפואה הסינית מטפלת בחולה האונקולוגי ובכך משפיעה על מחלת הסרטן ומסייעת לחולה בתמיכה, בהקלה ובכוחות להמשיך ולהתמודד. זוהי תמיכה שלא מבוססת על "שיחות נפש" ואינה משמשת כתחליף לפסיכולוג, אלא על מדע, ידע וניסיון (כמו כל רפואה), שנחוצה כל-כך בדרך להחלמה. איכות הטיפול נקבעת, בין היתר, ביכולת לאפשר למטופל לקבל מענה רפואי אישי ככל האפשר, הן ברמת הטיפול המקצועי, והן ברמת היחס וההיכרות. כאיש מקצוע החי גם בעולם הרפואה הציבורית, אני רואה את ההשקעה והיחס המדהימים של הצוותים הרפואיים, אך גם את המגבלות שהמערכת מאלצת אותם להתמודד איתן. תהליך ההחלמה כולל מרכיבים פיזיים, שהרפואה הסינית נותנת להם מענה ראוי ובכך היא גם מסייעת לתהליך האישי והרוחני – שאין אחד שלא עובר כחלק מתהליך ההחלמה. הטיפול במרפאה שלי מאפשר לי להכיר את המטופלים שלי יותר לעומק ולתת שירות וטיפול של 'אחד על אחד'.

בתור מי שחווה, נכח והיה מעורב בשינויים הללו מקרוב, בתוך ומחוץ למערכת הבריאות הציבורית והמערבית במשך שנים – אני מרגיש את הסיפוק שבשליחות שלי מדי יום. יותר ויותר חולים אונקולוגיים מודעים למעורבות שלהם בתהליך ההחלמה ומשלבים בו טיפולים תומכים, משלימים ומרפאים שהרפואה הסינית יודעת לתת להם מענה.

אנחנו חיים בעידן שבו יותר ויותר מרכזים רפואיים, בארץ ובעולם, מכירים בצורך לשלב כוחות עם הרפואה הסינית בתהליך ההחלמה של המטופלים האונקולוגיים (מה שנקרא – טיפול אינטגרטיבי) לרווחת המטופלים ולהחלמתם.
האגרסביות של הטיפול המערבי מחד בשילוב עם הגישה המאזנת של הרפואה הסינית מאידך, מאפשרים לתת לחולה האונקולוגי את הטיפול האופטימלי ולהעניק לו מעטפת תמיכה הוליסטית כדי למקסם את הסיכוי להחלמה שלמה. נגמרו הימים של 'או-או' – היום אנחנו בעידן ה 'גם וגם' – כמו שאומר פתגם יפני "אף אחד מאיתנו לא חכם – כמו כולנו יחד".

לבחור בחיים

הבחירה בחיים היא עוצמתית בכוחה. ההתגייסות הפנימית וחסרת המעצורים, שאנחנו מוצאים בתוכנו ברגעי משבר ובצמתים קשים, היא בעלת כוח החלמה המצליחה להשפיע "ולדבק" גם את האחרים סביב חולה הסרטן. הרפואה הסינית בנויה כולה סביב הכוח הזה, מאמינה בו, ופועלת על מנת לאפשר לו להתחזק עוד ועוד, על מנת שהבחירה תהיה אפשרית, שהאתגר יהיה קל יותר, ושהגוף ישרת את האדם שבחר למצוא את הכוחות הטמונים בו להיאבק ולהבריא. הרפואה הסינית מטפלת בתחלואי הגוף ובתחלואי הנפש מתוך ההבנה בתלות ההדדית בין השניים. כוח 'הבחירה בחיים' שהמטופל מוציא מתוכו כחלק מהמאבק במחלה הוא משמעותי ביותר בתהליך הריפוי והרפואה הסינית מחזקת ומעצימה את הכוח הזה לרווחת המטופל ובריאותו.

עידן ה 'גם וגם'

מדהים לראות את המהפכה שעברה הרפואה המערבית הקונבנציונלית בשנים האחרונות. כאחד שחווה, נכח והיה מעורב בשינויים הללו מקרוב, בתוך ומחוץ למערכת הבריאות הציבורית והמערבית במשך שנים – אני מרגיש את הסיפוק שבשליחות שלי מדי יום. יותר ויותר חולים אונקולוגיים מודעים למעורבות שלהם בתהליך ההחלמה ומשלבים בו טיפולים תומכים, משלימים ומרפאים שהרפואה הסינית יודעת לתת להם מענה. אנחנו חיים בעידן שבו יותר ויותר מרכזים רפואיים, בארץ ובעולם, מכירים בצורך לשלב כוחות עם הרפואה הסינית בתהליך ההחלמה של המטופלים האונקולוגיים (מה שנקרא – טיפול אינטגרטיבי) לרווחת המטופלים ולהחלמתם.

האגרסביות של הטיפול המערבי מחד בשילוב עם הגישה המאזנת של הרפואה הסינית מאידך, מאפשרים לתת לחולה האונקולוגי את הטיפול האופטימלי ולהעניק לו מעטפת תמיכה הוליסטית כדי למקסם את הסיכוי להחלמה שלמה. נגמרו הימים של 'או-או' – היום אנחנו בעידן ה 'גם וגם' – כמו שאמר וורן בניס "אף אחד מאתנו לא חכם – כמו כולנו יחד".

במקום סיכום: הזמנה לעשות את המקסימום

אני מזמין אותך ליצור עמי קשר, לשוחח ולהכיר מעט יותר, על מנת שנצא יחד למסע של החלמה ושל בחירה בחיים. כמטפל, אני מכיר בתרומה המקצועית של הרפואה הסינית בתהליך ההחלמה שלך, ואני יודע שנצא מהתהליך הזה בריאים יותר. זכרו – ההחלמה טמונה בכם – בבחירות שלכם ובמה שאתם מוכנים לעשות למען בריאותכם.

שתף את הפוסט

דילוג לתוכן